Czy w 2020 można bhp? - z bhp

usługi bhp warszawa

Jakie usługi świadczą firmy BHP

Na rynku istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się szeroko pojętym BHP. Firmy zajmujące się branżą bezpieczeństwa i higieny pracy oferują szeroki zakres usług obejmujących BHP, PPOŻ, pierwszą pomoc przedmedyczną oraz Ochronę Środ

Czy w 2020 można  bhp? - z bhp usługi bhp warszawa
owiska. W ramach usług świadczonych typowo w ramach BHP można wyróżnić szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów w przedsiębiorstwach, a także ocenę ryzyka zawodowego i obsługę BHP. W ramach usług związanych z ochroną przeciwpożarową firma BHP oferuje szkolenia PPOŻ, przegląd sprzętu gaśniczego oraz wykonanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. W ramach pierwszej pomocy przedmedycznej udzielane są odpowiednie szkolenia dla pracowników. Usługi z zakresu Ochrony Środowiska zaś dotyczą sporządzania sprawozdań, pełnienia nadzoru nad Kartami Przekazania Odpadów oraz przeprowadzanie audytu OŚ. Firma działająca w branży BHP oferuje więc bardzo szeroki zakres usług, które dotyczą nie tylko bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz Ochrony Środowiska.


Zadania Państwowej Inspekcji Pracy

PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.


Jak długo jest ważna karta szkolenia wstępnego

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.


Odzież ochronna w miejscu pracy

Każdy pracodawca posiada obowiązek stosowania się do określonych przepisów BHP, w ty także do zapewniania odpowiednich świadczeń zatrudnionym pracownikom. Jednym ze świadczeń, które wynika z przepisów, jest zapewnienie obowiązkowego szkolenia BHP pracownikom. Innym istotnym świadczeniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej jest konieczne w sytuacji, gdy pracownicy w miejscu pracy mogą mieć styczność z niebezpiecznymi oraz szkodliwymi dla zdrowia czynnikami i substancjami. Innym świadczeniem wynikającym z przepisów BHP jest zapewnienie pracownikom odzieży zmiennej oraz obuwia zmiennego, jeśli przy wykonywanej pracy istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia odzieży pracowników. Zapewniane środki ochrony oraz odzież z obuwiem zmiennym należą do własności pracodawcy, więc jego obowiązkiem jest także dbanie o właściwą higienę i stan odzieży. W celu sprawdzenia, czy firma spełnia wymagania przepisów BHP, dobrze jest przeprowadzić audyt bezpieczeństwa.